Zajímavá jsou především automobilová kola s mohutnými brzdami, z nichž přední je mechanická a zadní hydraulická. Takové brzdy zaručují stroji bezpečí i při sjíždění se strmých svahů a strání. Rám je zhotoven ze sešroubovaných dílů. To nejen velmi usnadňuje montáž, ale při eventuelním poškození je možno vyměnit pouze poškozený díl a není třeba vymontovávat a opravovat celý rám, jehož vyrovnání v polních dílnách je velmi obtížné. Motocykl je zařízen i pro jízdu ve vodě v dosti hlubokém ponoru. Svíčka má vodotěsný kryt, sací potrubí vzduchové je zdvihnuto až po nádržku a čistič vzduchu je tak vysoko, aby se do potrubí nemohla dostat voda. Oba karburátory jsou opatřeny zařízením, jež znemožňuje vniknutí vody. Výfuk je velmi zajímavý. Výfukové trubky z obou válců jsou vedeny do společného výfukového hrnce, jenž se nalézá před karterem a z něho vede jediná výfuková trouba po pravé straně stroje. U zadního kola je ústí trouby ohnuto do výše a opatřeno mohutným tlumičem, v němž plyny se mohou dostatečně roztáhnout, než opustí tlumič a rozptýlí se v ovzduší. Tento tlumič zaručuje naprosto tichý chod motoru OHV. A to je pro určení tohoto stroje značně důležité. Mimo to do výfuku nemůže vniknoutvoda. Zapalovací zařízení je tak vysoko, aby nemohlo být ohroženo vodou. Motor sám je klasický flat-twin OHV s úplně zapouzdřeným ventiovým mechanismém. Mazání cirkulační. Rychlostní skříň obsahuje převody pro jízdu po silnici a pro jízdu terénem. Jezdec má po své pravé straně u ruční řadící páky jinou páku, která při zasunutí dopředu umožňuje druhou ruční pákou nebo nožní (po levé straně stroje) řazení 4 rychlostí dopředu a jedné vzad pro silnici, při zasunutí zpět však vyřazuje převody silniční a umožňuje stejnou rychlostní pákou řazení tří převodů vpřed a jednoho vzad pro jízdu terénem.

Na teleskopické vidlici, cirkulačním mazání a vysokovýkonném akumulátoru, ba dokonce ani na kardanu s Hardy spojkou není nic sensačního. Sensační však je náho sidecarového kola s diferenciálem. Zde byly přejaty prvky z automobilové konstrukce a to jistě velmi šťasně. Zvláštní pákou, na obrázcích označenou, je možno činnost diferenciálu vyřadit. To je pro střídavé použití stroje v terénu a na silnici důležité. Náhon sidecarového kola, jenž je, jak z obrázků patrno, důmyslně proveden, zaručuje záběr stroje i v měkké půdě, umožňuje vyjíždění prudkých soupání a dobrou ovladatelnost v nejhorším terénu. Vhodně zvolené převody v rychlostní skříni umožňují velký výběr rychlostí. Tak třeba v terénu nebo v kolonách je možno jeti bez použití spojky na škrcený plyn při jedničce rychlostí 3 km/h. Nádržka na 22 l pohonné látky umožňuje velký akční radius. Přívěsný vozík je dobře odpérovaný, pohodlný a má hodně místa pro zavazadla nebo výzbroj.
Technický pokrok nezná zastávky. Ani motocyklová konstrukce neustrnula na mrtvém bodě a jako v míru byly jí vzpruhou vzrušující závody, těžké soutěže i denní provoz, dnes ve válce ji pobízejí kupředu nejtěžší zkoušky, jakým může býti motocykl vystaven - účast v boji. Právě za války se ukázal velký význam motocyklu s přívěsným vozíkem. Můžeme dopravovati osoby i náklady velmi rychle a projede i tam, kam automobil by se již nedostal. Vzorný typ tohoto motorového vozidla uvedla právě jako svou novinku uprostřed války továrna BMW. Označuje jej "R 75". Hodí se pro jízdu terénem stejně dobře jako pro používání na "obyčejné" silnici. Každý detail je řešen účelně, ať již náhon kola přívěsného vozíku za použití vyřaditelného diferenciálu, výkonný motor, rychlostní skříň s přesazením do terénu a zpáteční rychlostí, přední teleskopická vidlice, nožní řadění, kardanový hřídel, široká řidítka nebo kyvné sedlo. Motor se podobá v podstatě již známému dvouválcovému BMW. Má ventily OHV a výkon 26 k. s. při 4400 obr./min. Úmyslně nebyl pro typ "R 75" konstruován motor o vysokém výkonu, nýbrž o velké trvanlivosti a síle záběru. Dva karburátory s jedním společným filtrem, který čerstvý vzduch prohání olejovou lázní, zachycující prach, upravují přívod směsi. Osvětlovací a zapalovací zařízení jsou vzájemně oddělena. Mazání je cirkulační pomocí olejové pumpy s ozubenými kolečky. Pumpa je naháněna klikovým hřídelem. Vahadla a ventily dostávají olej z ochranné trubky ventilových tyček. Výfukové plyny se shromažďují ve válcovité troubě připevněné před karterem a jsou odváděny výfukovým potrubím k tlumiči vysoko umístěnému nad osou zadního kola.
Všechny části jsou snadno přístupné a zapouzdřené na ochranu proti prachu a nečistotě. Převodové ozubené soukolí má dodatečné přesazení pro terén. Při přesazení "pouličním" má čtyři rychlosti kupředu a jednu zpáteční. Je-li páčka zařazena na "terén", je přesazení menší. Síla se přenáší na zadní kolo krátkým kardanovým hřídelem. Náhon kola přívěsného vozíku je uložen v kyvném rameni. Děje se pérujícím hřídelem, spojeným s kardanovým hřídelem zadního kola. k vyrovnání rozdílného počtu otáček obou hnacích kol slouží diferenciál, rozdělující hnací sílu mezi obě hnací kola. Je vyřaditelný ruční páčkou, umístěnou po pravé straně pod sedlem. Konstrukce rámu je zajímavá použitím skříňového nosiče, který v jednom celku s hlavou řidítek tvoří rám ze sešroubovaných trubek. Jednotlivé díly sešroubovaného rámu jsou snadno vyměnitelné, lze je také snadno zabalit a dopravovat. Přední teleskopická vidlice je přizpůsobena velké námaze a vyzbrojena dvojitými, postupně fungujícími olejovými tlumiči nárazu. Kola jsou silná drátěná s ráfky a výsuvnou osou pro přední a zadní kolo. Rozměr pneumatik je u motocyklu trochu neobvyklý 4.50 x 16, stejný totiž jako má vůz KDF a jiné malé vozy, ale zaručuje zvýšenou schopnost záběru v terénu při menším opotřebení, velké pohodlí při jízdě a větší trvanlivost. Kyvné sedlo je uloženo na dlouhém rameni, které nechává pérovati sedlo v celé délce téměř rovnoběžně. Nová u motocyklové konstrukce je olejová hydraulická brzda, působící na obě hnací kola. Hlavní válec brzdy nalézá se s tekutinou v úplně zapouzdřené skřínce vzadu na víku převodové skříně. Brzdové bubny o průměru 250 mm vyrovnají se brzdovým bubnům automobilů. Brzda předního kola je čelisťová se stejnými rozměry čelistí, takže jsou vzájemně vyměnitelné. Nádržka pojme 24 litrů pohoné látky včetně 3 litrů reservní zásoby. Při předpokladu normální spotřeby6,7 l vychází akční rádius 360 km, při spotřebě 7.5 l (provoz pouliční) je zajištěn na 300 km. Rám přívěsného vozíku, jehož zadní příčnou trubkou prochází náhon kola přívěsného vozíku, je složen ze silných trubek svařených do pravého úhlu. Spojení s motocyklem ve čtyřech bodech - k přední části rámu u motorové skříně kulovým čepem, u náhonu zadního kola hlavní přípojkou a dvěma seřiditelnými vzpěrami, jež se upevňují v horní části rámu před nádržkou a pod sedlem - činí z motocyklu a přívěsného vozíku pevný celek. Kolo přívěsného vozíku je zavěšeno na kyvném rameni, které výsuvným ozubením zasahuje do zvláštního trubkového pera. Rameno a pero zachycují všechny nárazy způsobené nerovnostmi půdy. Vlastní váha včetně přívěsného vozíku je 420 kg. Max. rychlost 92 km/h., nejnižší rychlost na trvalé použití (na př. při jízdě v kolonách) 3km/h. Světlost od země 275 mm pod rámem přívěsného vozíku.

Co psaly motoristické časopisy o BMW ?

Motor revue č. 430
Praha 20. března 1942
Sensace doby:

Terénní sidecar s diferenciálem