Podle slovníku THE RANDOM HOUSE COLLEGE DICTIONARY (1984) je jeep "malé motorové vozidlo s náhonem na čtyři kola". Příčinou jeho vzniku byla 2. světová válka. Jeep rozhodně nebyl prvním motorovým vozidlem použitým pro armádu. Byl ale vozidlem, které vzniklo na základě požadavků velení americké armády (specifikovány v červnu 1940) a které se podstatným způsobem zapsalo do povědomí všech konstruktérů a uživatelů malých terénních vozidel. Ve velmi krátkém termínu (75 dní) měli zájemci o konkurz předložit návrh řešení a následně dodat prvních 70 vozidel dle specifikace. Rozpočet na tento program byl 175 000 USD. Z 135 oslovených firem se přihlásily pouze dvě: firma Bantam a firma Willys Overland Motors Inc. První prototyp dodala firma Bantam v září 1940:

Testování tohoto prototypu u americké armády se zúčastnili i pracovníci firem Willys a Ford a jak už to tak bývá, armádní zakázku nakonec získaly právě tyto dvě firmy, které prostě konstrukci lehkého terénního vozu okopírovaly. Ostatně posuďte sami. Následuje poslední verze Bantamova prototypu:

Jaké tedy byly původní požadavky americké armády na vozidlo?

Pohon na čtyři kola, tříčlenná osádka, otočný podstavec pro kulomet mezi předními sedadly, váha 590 kg, rozvor 2,032 m, rozchod 1,194 m.

V průběhu testování prototypů se technické požadavky zpřesňovaly a měnily. Firma Willys Overland získala nakonec zakázku na výrobu 1 600 vozidel typu Willys MA:

Protože se tylo vozy osvědčily, objednávala americká armáda stále větší počty. V listopadu roku 1941 byla uzavřena smlouva s firmou Ford, která převzala výrobu vylepšeného typu MB.
Do konce války bylo vyrobeno více než 270 tisíc kusů tohoto vozidla.

Základní technická data typu MB jsou následující:

Vozidlo - váha 1 111 kg, délka 3,33 m, šířka 1,57 m, výška 1,83 m, užitečné zatížení 363 kg, čtyřčlenná osádka, nádrž 15 amerických galonů (56,8 l) dojezd 480 km, nejvyšší rychlost 104 km za hod., rezervní kolo, kanistr 20 l, ve standardní výbavě i lopata a sekera.

Motor - typ Willys 442, řadový čtyřválec o obsahu 2199 cm3, vodou chlazený, výkon 60 koňských sil při 4000ot, rozvod SV, AC pumpa, vodní čerpadlo, filtr vzduchu s olejovou náplní, benzínový filtr, zubové olejové čerpadlo, jednokotoučová suchá spojka.

Převodovka - model T 34J Warner, tři rychlosti vpřed (dvojka a trojka se synchronizací) a zpátečka. Přídavná převodovka od firmy Brown-Lipe nebo Spicer se zapínáním předního náhonu a řazením jednoho redukčního stupně (pouze při zapnutí obou náprav).

Podvozek - tuhý příhradový prostorový rám, obě tuhé nápravy poháněné kardanovými hřídeli z centrálně umístěné pomocné převodovky, vozidlo nemá mezinápravový diferenciál a uzávěrky diferenciálů na nápravách, rozchod 1,24 m, rozvor 2,03 m, světlost 22,2 cm, rozměr pneumatik 6x16'', disky dělené šroubované, mezi předními sedadly točna na ukotvení stojanu pro kulomet, půleliptická listová pera, hydraulické výsuvné tlumiče, šnekové řízení, ruční brzda na kardan, provozní brzdy bubnové hydraulické jednookruhové na všech čtyřech kolech.

Karoserie - celoplechová vana, přední blatníky a maska šroubovaná, přední sklo dělené výklopné, okenní rám sklopný na přední kapotu, trubková skládací konstrukce na plachtu, plachta se zadním průzorem bez boků, místo dveří pásy připínatelné pomocí karabinky, pravá přední sedačka sklopná, zadní sedadlo skládací, vzadu a na bocích madla pro případné vyprošťování vozu. Na zadní straně držák na rezervní kolo a kanistr, přední reflektory výklopné, takže svítí do prostoru motoru při opravách.

Jeep Willys typ MA
Willys MB u speciální letecké služby

         (SAS) v severní Africe